Pogoda i klimat na Krecie

Pogoda wiosną (kwiecień, maj)

Miesiące porównywalne na Krecie do naszej polskiej wiosny  to kwiecień i maj. Deszcz pojawia się szybko i równie natychmiast znika. Bardzo interesujące jest to, że  pada tylko około 5 dni w miesiącu. Średnia temperatura w kwietniu i maju wynosi 20° C, lecz  noce są chłodne. Liczba godzin słonecznych wzrasta do sześciu godzin dziennie w kwietniu wzrasta do ośmiu w maju. Wiosna jest bardziej atrakcyjna od jesieni, ze względu na mniejszą ilość deszczu i więcej słońca, ale niestety woda w morzu jest nadal chłodna i ma jedynie około 20° C

Pogoda latem (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień)

Lato na Krecie zaczyna się w czerwcu, kończy we wrześniu a temperatura dochodzi do około 30°C. Noce również są bardzo ciepłe, ale nie jest to tak uciążliwe ze względu na niską wilgotność. W lipcu i sierpniu, temperatura może wzrosnąć aż do 40°C  szczególnie, gdy dociera na wyspę  z południa wiatr zwany Sirocco. Pochodzi on z centralnej Afryki i ma swoje źródło na Saharze, powoduje wysokie temperatury oraz susze. Gdy wieje ten wiatr powietrze staje się wypełnione kurzem, mało przejrzyste. Jednak dominującym wiatrem jest północno-zachodni chłodny Meltemi poszukiwany przez żeglarzy, kite-surferów i plażowiczów. W lecie  temperatura wody dochodzi do 23 stopni. Ciekawostką jest, że występujące w tym okresie opady są anomalią pogodową.

Pogoda jesienią (październik, listopad)

Jesień jest tu dość krótka, zaczyna się w październiku i trwa tylko do listopada. Może być jeszcze dość ciepło, ale na pewno będzie deszczowo i pochmurno. Wyjazd na Kretę w tym okresie polecany jest dla tych, którzy chcą uniknąć sezonowych tłumów i zainteresowani są zwiedzaniem wyspy, a nie tylko opalaniem się na plaży. Morze nagrzane zostało przez letnie słońce a jego temperatura wynosi 22°C- 24°C. W ciągu dnia średnia temperatura osiąga 20°C a w ciągu nocy  12°C.Należy pamiętać o ciepłych swetrach i zakrytym obuwiu a także parasolu lub płaszczu przeciwdeszczowym.  Słońcem możemy cieszyć się jedynie przez 6 godzin dziennie a zimowe, deszczowe dni rozpoczyna się sezon sztormów. Region ten bardzo potrzebuje wody więc deszcz i burze są zbawieniem dla natury.

Pogoda zimą (grudzień, styczeń, luty, marzec)

Zima zaczyna się w grudniu i trwa nieprzerwanie d0 marca. Jest łagodna i nie ma nic wspólnego z nimą jaką znamy, jest mokra i wietrzna. Opady deszczu są największe w tym regionie w okresie zimowym i pada tu praktycznie połowę dni w każdym miesiącu. W ciągu dnia temperatura wynosi zwykle około 16 ° C, w nocy  spada poniżej 10° C w nocy, ale rzadko poniżej 5° C. Mrozy i śniegi są obce nadmorskiej Krecie, choć tak zwane zmiany klimatyczne spowodowały rekordowo niską temperaturę -0,8 º C i śnieg w lutym 2008.  Temperatura morza wynosi około 15 ° C i jest całkowicie w porządku dla odważnych miłośników sportów wodnych zaopatrzonych w pianki, ale jest już za zimno na kąpiel.

Klimat

Kreta ma łagodny klimat śródziemnomorski. Lata są gorące i suche, a zimy są łagodne i deszczowe. Kreta ma najłagodniejszy klimat w Grecji ze względu na południową lokalizację i otaczające ją wody. Kreteńskie góry, ciągnące się ze wschodu na zachód, tworząc naturalną barierę od wiatrów północnych.

Południowa Kreta jest cieplejsza niż na północna, bardziej sucha i słoneczna. Średnie nasłonecznienie to 2800 godzin w roku, więc bardzo podobnie do obszarów północnoafrykańskich. Regiony górskie są chłodniejsze a zimą na dużych wysokościach potrafi spaść śnieg. Naszczytach można pozostawać do czerwca a niektóre przełęcze odcięte są wówczas świata zewnętrznego.

Mikroklimat Krety znajduje odzwierciedlenie w krajobrazie i roślinności. Południowa Kreta jest słabo zalesiony, występują tu głównie krzewy i trawy, natomiast północ jest bardziej zielona. Można się spodziewać, że turyści ciągną do najcieplejszych miejsc na wyspie, ale rzeczywistość jest taka, że najbardziej popularne kurorty na Krecie, takie jak , Rethymnon, Hersonissos, Stalis, Malia i wiele innych, znajdują się na północnym wybrzeżu.

Bujny krajobraz na północnego wybrzeża z łagodniejszymi temperaturami jest częściej wybierany niż pustynne południe. Jednak Kreta wciąż ma wiele nieodkrytych, pustych plaż a także wiele pięknych miast, wolnych od naporu tłumówi. Możesz odwiedzić Kretę rezerwując wycieczkę, znaleźć ukryte krajobrazy i cieszyć temperaturą oraz klimatem.

Podziel sięShare on FacebookPin on PinterestShare on Google+Email this to someone